Prezentacja wyników badań

 


OPRACOWANIE WYNIKÓW BADAŃ

Na potrzeby naszego opracowania przeprowadziłyśmy badania mające ocenić poziom wiedzy mieszkańców Turku na temat organizacji ruchu oporu w Polsce w czasie II Wojny Światowej, oraz postaci Włodzimierza Pietrzaka jako aktywnego członka ruchu oporu a jednocześnie osoby j związanej z naszym miastem.

Badania przeprowadziłyśmy przy pomocy przygotowanej przez nas ankiety, która zawierała 12 pytań. Do każdego z pytań przypisane było kilka odpowiedzi do wyboru. Zadaniem osób ankietowanych było wskazanie odpowiedzi prawidłowych.

W badaniu wzięło udział 40 losowo wybranych osób będących mieszkańcami miasta Turku. Odpowiedzi udzielała zarówno młodzież jak też osoby dorosłe i starsze.

Pierwsze pytanie dotyczyło wskazania co oznacza skrót AK. Na 40 ankietowanych 39 osób, czyli 97,5% badanych udzieliło prawidłowej odpowiedzi. Jedynie jedna osoba (2,5% badanych) wskazała odpowiedź błędną. Świadczy to o tym, że wiedza na temat znaczenia tego skrótu jest powszechnie znana.

W drugim pytaniu poprosiłyśmy badanych o wskazanie prawidłowego znaczenia skrótu NSZ. Na to pytanie 37 osób (92,5% badanych) odpowiedziało poprawnie, a jedynie 3 osoby ( 7,5%) nie znały prawidłowej odpowiedzi. Można więc stwierdzić że i ten skrót jest dobrze znany.

Trzecie pytanie jakie zadałyśmy ankietowanym, to pytanie o rok powstania Armii Krajowej. 33 osoby( 82,5%) wskazały prawidłową datę, natomiast 7 osób ( 17,5% ankietowanych) nie potrafiło wskazać kiedy powstało AK.

Następnie chciałyśmy się dowiedzieć czy osoby wypełniające ankiety wiedzą czym była Armia Krajowa. 35 osób (87,5% badanych) udzieliło właściwej odpowiedzi. W 3 przypadkach (12,5%) padły odpowiedzi niepoprawne. Na tej podstawie stwierdzamy że wiedza na ten temat jest nieco mniejsza niż sama znajomość skrótu oznaczającego Armię Krajową.

Kolejne pytanie w naszej ankiecie miało zbadać czy ankietowani wiedzą czym były Narodowe Siły Zbrojne. Okazało się że 37 odpowiedzi (92,5%) było odpowiedziami prawidłowymi, a jedynie 3 (7,5%). Świadczy to o tym że zdecydowana większość osób wie czym była ta organizacja.

W dalszej części ankiety przeszłyśmy do pytań dotyczących Włodzimierza Pietrzaka- aktywnego członka ruchu oporu w czasie II Wojny Światowej, a jednocześnie osoby związanej z naszym miastem- Turkiem.

 Pierwszym pytaniem tej części ankiety sprawdzałyśmy czy badani wiedzą kim był Włodzimierz Pietrzak. Okazało się że zdecydowana większość ankietowanych (38 osób, czyli 95% ) zna tą postać, a tylko 2 osoby (5% badanych) nie potrafiły prawidłowo odpowiedzieć na to pytanie. Oznacza to że osoba Włodzimierza Pietrzaka jest znana mieszkańcom Turku.

Następnie chciałyśmy się dowiedzieć czy osoby wypełniające ankiety znają datę urodzenia Włodzimierza Pietrzaka. Okazało się że to pytanie sprawiło spore trudności, gdyż tylko 19 osób, a więc 47,5% ankietowanych odpowiedziało poprawnie. Oznacza to, że ponad połowa z nich (21 osób, czyli 52,5% ) nie zna daty urodzenia osoby, o którą pytałyśmy.

W kolejnym pytaniu ankietowani mieli wskazać miejsce urodzenia bohatera naszej ankiety. W tym przypadku poprawnych odpowiedzi było jeszcze mniej, bo tylko 15 (37,5%), przy aż 25 odpowiedziach (62,5%) błędnych. Na podstawie takich wyników mogłoby się wydawać, że badani nie posiadają szczegółowej wiedzy na temat postaci o którą pytamy, natomiast odpowiedzi na kolejne pytania ankiety wskazują, że nie do końca jest to prawdą.

Gdy w kolejnym pytaniu sprawdzałyśmy czy ankietowani wiedzą gdzie spędził dzieciństwo Włodzimierz Pietrzak, to okazało się że aż 26 osób (65,0% badanych) potrafi to określić prawidłowo ( przy jedynie 14- 35%, odpowiedziach błędnych), podobnie jak w przypadku pytania o szkołę do której uczęszczał ( tutaj 24 odpowiedzi poprawne- czyli 60,0%, przy 16 odpowiedziach błędnych- 40%).

Przedostanie pytanie jakie znalazło się w naszej ankiecie, to pytanie o pseudonim jaki nosił Włodzimierz Pietrzak będąc członkiem AK. Jak się okazało również w tym przypadku większość osób odpowiedziała poprawnie ( 22 osoby, czyli 55,0% badanych),a 18 osób ( 45%) nie potrafiło udzielić trafnej odpowiedzi.

Na zakończenie ankiety chciałyśmy odnieść się do czasów współczesnych i zapytałyśmy o to jaki obiekt w Turku nazwany jest nazwiskiem bohatera naszej ankiety. W tym pytaniu uzyskałyśmy zdecydowaną większość odpowiedzi prawidłowych, bo aż 33 osoby (82,5%) poprawnie wskazało na obiekt naszej biblioteki, a tylko 7 osób (17,5%) udzieliło innej odpowiedzi. Świadczy to o tym że  nazwisko i postać Włodzimierza Pietrzaka funkcjonuje w świadomości i pamięci współczesnych mieszkańców miasta Turku.

Podsumowując wyniki naszej ankiety możemy stwierdzić, że osoby które wypełniały ankiety posiadają sporą wiedzę na temat organizacji ruchu oporu w Polsce w czasie II Wojny Światowej, oraz na temat postaci Włodzimierza Pietrzaka który był czynnym członkiem Armii Krajowej, a jednocześnie związany był z naszym miastem. Choć pewne aspekty życia
i biografii naszego bohatera są, na co wskazują wyniki ankiety, mniej znane, to postać ta funkcjonuje w świadomości naszych mieszkańców.

Mamy nadzieję że przeprowadzone przez nas badania i ich wyniki były dla Państwa interesujące i pozwoliły przybliżyć problematykę organizacji zbrojnych w Polsce w czasie II Wojny Światowej oraz postać Włodzimierza Pietrzaka.

Poniżej zamieszczamy wzór kwestionariusza ankiety który został przez nas opracowany
i wykorzystany w badaniach których wyniki przedstawiłyśmy powyżej. 

 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kilka słów o nas i naszym zadaniu