Narodowe Siły Zbrojne

 










Narodowe Siły Zbrojne to konspiracyjna organizacja wojskowa utworzona w Polsce 20 IX 1942 roku w polskim podziemiu zbrojnym, która za główny cel stawiała niepodległość Polski  i  odbudowę państwa polskiego w  przedwojennych granicach. W dniu 20 września- wspominamy żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Do zadań NSZ należała: walka z okupantami niemieckim i sowieckim , ochrona polskiego narodu przed eksterminacją , a pod koniec II wojny światowej wystąpienie przeciw próbom przejęcia władzy przez komunistów oraz przeciw wszelkim elementom anarchii i ośrodkom terroru politycznego.  Niektóre źródła podają, że było to ugrupowanie narodowe

Narodowe Siły zbrojne – niezależna politycznie, materialnie i ideologicznie organizacja polityczno-wojskowa w polskim podziemiu zbrojnym. Powstała ona 20 września 1942 roku  z połączenia Organizacji Wojskowej ,,Związek Jaszczury’’ i grupy rozłamowej Narodowej Organizacji Wojskowej (będącej formacją Stronnictwa Narodowego), która nie podporządkowała  się umowie scaleniowej  z Armią Krajową. Pierwszym dowódcą był płk Ignacy Oziewicz ,,Czesław’’, który 20 września 1942 został  jednocześnie pierwszym komendantem .Organem politycznym sterującym działaczami NSZ była Tymczasowa Narodowa Rada Polityczna (TNRP), której wydziałem wojskowym kierował August Michałowski ,,Roman’’. Terytorium przedwojennej Polski w ramach struktury organizacyjnej zostało podzielone na 17 okrętów wojskowych . Zasięg  terytorialny uległ zmianom od maja 1944 roku, kiedy po rozłamie NSZ powstały dwie odrębne organizacje, używającej tej samej nazwy. Narodowe Siły Zbrojne należały do największych organizacji konspiracyjnych w okupowanej Polsce. We wrześniu 1943 roku liczyły około 73 tys. oficerów, żołnierzy a w kwietniu 1944  – około 90 tys. Dysponowały również licznymi szkołami podchorążych, z których korzystali inne organizacje konspiracyjne. Pomimo, że od 1944 roku NSZ nie były częścią AK, uznawały one zwierzchnictwo Rządu Polskiego w Londynie i Naczelnego Wodza. Od momentu powstania prowadziły rozmowy z kierownictwem KG AK w celu unormowania stosunków pomiędzy obiema organizacjami. 7 marca 1944 podpisano umowę scaleniową. Umowa gwarantowała dużą autonomię NSZ w strukturach AK oraz  prawo do prowadzenia własnej propagandy i werbunku. Odziały partyzanckie NSZ, niezależnie od formalnego podporządkowania Armii Krajowej, wsparły akcję ,,Burza’’, niejednokrotnie podporządkowując się lokalnym dowódcom AK. Taka właśnie sytuacja miała miejsce w okresie wybuchu  Powstania Warszawskiego  . Po rozwiązaniu AK działacze Stronnictwa Narodowego rozpoczęli tworzenie nowej formacji wojskowej – Narodowego Zjednoczenia Wojskowego . W ten skład weszły odziały NOW i NSZ.
Głównym celem Narodowych Sił Zbrojnych była walka o niepodległość  oraz zdobycie granic zachodnich na Odrze i Nysie Łużyckiej, jako naszych granic historycznych, jedynie
i trwale zabezpieczających byt i rozwój Polski. Ochrona polskiego narodu przed eksterminacją, a pod koniec II wojny światowej wystąpienie przeciw próbą przejęcia władzy przez komunistów oraz przeciw wszelkim elementom anarchii i ośrodkom terroru politycznego.



W roku 1942  podana została Deklaracja Narodowych Sił Zbrojnych

 

NSZ są formacją ideowo-wojskową Narodu Polskiego.

NSZ skupiają w swych szeregach, niezależnie od podziałów partyjnych, wszystkich Polaków zdecydowanych na bezwzględną walkę z każdym wrogiem o Państwo Narodu Polskiego w należnych Mu powiększonych granicach, oparte na zasadach sprawiedliwości i moralności chrześcijańskiej.

NSZ – zbrojne ramię Narodu Polskiego, realizując wolę jego olbrzymiej większości, stawiają za swój pierwszy cel, zdobycie granic zachodnich na Odrze i Nissie Łużyckiej, jako naszych granic historycznych, jedynie i trwale zabezpieczających byt i rozwój Polski.

Do tego celu NSZ dążyć będą bezpośrednio i natychmiast po złamaniu się Niemiec i po wypędzeniu okupantów z Kraju. Nasze granice wschodnie, ustalone traktatem ryskim, nie mogą podlegać dyskusji.

NSZ, stając na straży bezpieczeństwa i porządku odbudowującego się państwa, wystąpi zdecydowanie przeciw próbom uchwycenia władzy przez komunę oraz przeciw wszelkim elementom anarchii i ośrodkom terroru politycznego, niedopuszczającego do stanowienia przez Naród Polski o Jego ustroju i formie rządów.

NSZ jako formacja ideowo-wojskowa są zawiązkiem przyszłej Armii Narodowej. Szkoląc oraz wychowując oficerów i szeregowych w duchu Polskiej Ideologii Wojskowej, NSZ przygotowują kadry, których zadaniem będzie stworzenie wielkiej nowoczesnej Armii Narodowej.

W chwili obecnej NSZ poza pracami organizacyjno-wyszkoleniowemi, prowadzą walkę konspiracyjną z okupantem i likwidują dywersję komunistyczną. W razie gdyby akcja niemiecka zagrażała nam masowym wyniszczeniem NSZ pokierują zbiorowym oporem społeczeństwa.

Właściwy czas dla ogólnonarodowego powstania uwarunkowany będzie załamaniem potęgi militarnej Niemiec i musi być uzgodniony z naszymi aliantami.
NSZ dążą do scalenia akcji wojskowej w kraju pod rozkazami komendanta Sił Zbrojnych w Kraju.

Cele specjalne zawarte w Deklaracji NSZ oraz względy konspiracyjne uzasadniają zachowanie odrębności oddziałów NSZ w ramach Sił Zbrojnych w Kraju.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kilka słów o nas i naszym zadaniu