Jakie wartości Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały do dziś?

 


Dla żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych najważniejszą wartością była walka o wolną Polskę, o niepodległość i suwerenność kraju. Mimo, że zależało im na życiu często ofiarowywali je w walce. Kierowali się słowami: Bóg, honor, ojczyzna. Szanowali i kochali Polskę. Poświęcali się dla niej, dla Polaków i dla przyszłych pokoleń. Byli wierni ojczyźnie, z dumą przyznawali się do bycia Polakami. Dla żołnierzy nie był ważny stan, ani pochodzenie-walczyli dla wszystkich. Mimo trudnej sytuacji ludzie starali się wychowywać dzieci i młodzież w duchu polskości. Świętowali polskie święta narodowe, szanowali polskie symbole, rozmawiali w języku polskim. Codziennie towarzyszyła im troska o najbliższych.                                                                                                       

Włodzimierz Pietrzak był osobą bardzo obowiązkową. Mimo, że idea powstania nie odpowiadała mu osobiście, będąc żołnierzem podporządkował się rozkazom i wziął w nim udział. Szanował swoich podwładnych, ale w sytuacjach oficjalnych nie był  wobec nich pobłażliwy, był wymagający. Stawianie wymagań kształtuje charaktery.  Poza służbą był jednak człowiekiem empatycznym i przyjaznym.     Charakteryzował się nieskrępowanym granicami  umysłem, otwartością na naukę i zmiany.
            W okresie wojny, w gonie poetów   był jedną ze starszych osób, więc sprawował opiekę nad młodymi artystami. W stosunku do nich był opiekuńczy i troskliwy. Jako żołnierz był gotowy do poświęceń. Gdy dotarła do niego informacja o płonącym szpitalu, w którym pracowała jego żona przedostał się do niego w celu uratowania jej. Gdy wszedł do szpitala znalazł kobietę. Myśląc, że to ona wyniósł ją z budynku, jednak okazało się, że nie była to jego małżonka. Uratował te kobietę., człowieka i to było najważniejsze.

W obecnych czasach nadal możemy dostrzec wartości żołnierskie. Rodzice i nauczyciele starają się wychowywać nowe pokolenie w oparciu o patriotyzm, miłość do ojczyzny i tradycje. Nadal kultywujemy polskie tradycje, zwyczaje. Obchodzimy święta państwowe takie jak 11 listopada-święto niepodległości, czy 1 sierpnia-wybuch powstania warszawskiego. W naszym kraju jest wiele obiektów poświęconych historii, np. Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Obecnie nadal troszczymy się o Ojczyznę, najbliższych, mimo, że stopień niebezpieczeństwa niewątpliwe zmalał. W szkołach uczą nauczyciele, którzy, tak jak Włodzimierz Pietrzak poświęcają się dla uczniów. Pomagają, rozwijają  oraz wychowują.
                W czasie II wojny światowej wielu ludzi o różnych poglądach politycznych , światopoglądowych, pochodzeniu się zjednoczyło, pomagając sobie 
w trudnych dla nich samych i ich państw momentach. Czy dzisiaj jest inaczej? W obecnym czasie, w kryzysowej sytuacji-wojnie na Ukrainie, Polacy również zjednoczyli się, udzielając pomocy wschodnim sąsiadom. Biorąc pod uwagę nasze badania doszłyśmy do wniosku, że nadal wiele z wartości żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych jest żywych w Polakach. 

 

Komentarze

  1. Cieszę się, że na mojej nauczycielskiej drodze stanęły tak mądre młode kobiety!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kilka słów o nas i naszym zadaniu